Przepis na gulasz wołowy z idealnie miękkim mięsem. Sos wychodzi aromatyczny i gęsty bez dodawania mąki
Gulasz wołowy możesz przygotować np. z udźca, łopatki, karkówki lub pręgi tylnej. Sekretem wyrazistego smaku gulaszu wołowego jest jednak nie tylko odpowiednio wybrany kawałek świeżej wołowiny. Na smak i konsystencję dania wpływają dodane do mięsa warzywa i przyprawy. Ja najczęściej robię gulasz wołowy z dodatkiem warzyw korzeniowych. Choć potrawa wymaga długiego gotowania, to jej bogaty smak i aromat w pełni wynagradzają czas spędzony w kuchni.
Przepis: Gulasz wołowy
To popularne danie kuchni wielu narodów. Gulasz wołowy ceniony jest za swoją głębię smaku i aromatu.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 880 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg udźca wołowego
- 3 duże cebule
- 4 ząbki czosnku
- 2 średnie marchewki
- 1 średnia pietruszka
- 1 mały korzeń selera
- 3 szklanki bulionu warzywnego lub mięsno-warzywnego
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 2 łyżeczki papryki wędzonej
- 2 kulki ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 1/2 łyżeczki kminku
- 1 łyżka majeranku
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Krojenie mięsa i warzywUdziec wołowy umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Pokrój w poprzek włókien na plastry o grubości 1,5 – 2 cm, a następnie każdy plaster mięsa pokrój w kostkę. Cebulę obierz i pokrój w piórka Czosnek obierz i pokrój na plasterki. Marchewkę, pietruszkę i seler umyj, obierz oraz pokrój w grubą kostkę.
- Smażenie mięsaNa głębokiej patelni rozgrzej 3 łyżki oleju. Na gorącym oleju obsmaż pokrojone w kostkę mięso wołowe. Mięso powinno zrumienić się z każdej strony. Za pomocą łyżki cedzakowej przełóż podsmażone mięso z patelni do garnka z grubym dnem. Postaraj się dokładnie odsączyć mięso z tłuszczu.
- Smażenie warzywNa patelnię po smażeniu mięsa dodaj 1 łyżkę oleju (jeżeli na patelni pozostało sporo tłuszczu, to pomiń ten krok). Zeszklij cebulkę, a następnie dodaj czosnek i smaż 1-2 minuty, ciągle mieszając. Dodaj pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę i seler. Smaż 3-4 minuty, od czasu do czasu mieszając. Podsmażone warzywa dodaj do garnka z podsmażonym mięsem.
- Dodanie bulionu i przyprawPodsmażone mięso i warzywa zalej 3 szklankami bulionu. Do garnka dodaj liście laurowe, ziele angielskie, czosnek, słodką i wędzoną paprykę oraz kminek. Nie dodawaj soli, bo po odparowaniu nadmiaru płynu potrawa może być za słona.
- GotowanieDoprowadź gulasz do wrzenia na dużym ogniu, a następnie zmniejsz moc palnika i duś pod przykryciem na małym ogniu około 45 minut. Gdy mięso zmięknie, zdejmij pokrywkę, aby nadmiar płynu odparował. Gotuj jeszcze około 30 minut, sprawdzając stopień miękkości mięsa i mieszając potrawę, aby się nie przypaliła. Gdy mięso będzie miękkie, dodaj koncentrat pomidorowy, majeranek oraz sól i pieprz do smaku. Dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze 10-15 minut.
Przed zaserwowaniem możesz posypać potrawę posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Gulasz wołowy podawaj z ziemniakami, kaszą, domowymi kopytkami według przepisu mojej babci, kluskami śląskimi, ryżem lub świeżym pieczywem oraz ulubioną surówką. Dzięki wielu możliwościom podania gulasz jest uniwersalnym daniem, które pasuje do różnych okazji i preferencji kulinarnych. Pamiętaj, że potrawa ta często smakuje jeszcze lepiej następnego dnia, gdy wszystkie smaki i aromaty dobrze się przegryzą.
Gulasz wołowy – przydatne wskazówki
Przed smażeniem mięso wołowe możesz zamarynować w przyprawach oraz oleju. Wówczas wystarczy usmażyć je na mocno rozgrzanej patelni bez tłuszczu.
Nie przewracaj smażącego się mięsa zbyt często, bo puści sok i zacznie się gotować. Mięso powinno dobrze się przyrumienić, zanim zaczniesz je mieszać. Dzięki ścięciu się białka pod wpływem wysokiej temperatury mięso jest soczyste.
Do gulaszu wołowego możesz dodać świeżą paprykę słodką, papryczkę chili oraz inne warzywa np. selera naciowego lub pora. Sos z dodatkiem warzyw nie wymaga zagęszczania mąką, jeżeli odparujesz nadmiar płynu. Redukowanie sosu sprawia, że staje się on bardziej wyrazisty w smaku.
Jeżeli zdarzy się, że sos wyjdzie ci zbyt rzadki, możesz zagęścić go mąką pszenną, śmietaną z dodatkiem mąki pszennej lub mąką ziemniaczaną. Uwaga: sosu zagęszczanego skrobią ziemniaczaną nie gotuj, bo straci gęstą konsystencję.